PRODUCT INFORMATION

Mfr. part no.
G2RL1AE2CVHA12DC
Gudeco part no.:
55.49.78
Manufacturer:
OMRON
Description
Leistungsrelais THT 1 Schließer 12VDC 16A Tray
| Dimensions of relays | L x B x H: 29,00 x 12,70 x 15,70mm |
|---|---|
| Connection type | THT |
| Housing type | Flux-tight |
| Relay Article Number | G2RL1AE2CVHA12DC |
| Manufacturer | OMRON |
| Contact Form - Relay | 1 NO |
| Relay Type | Relay |
| Switching voltage | 250 V |
| Switching current | 16 A |
| Series Relays | G2RL-1-E |
| Coil voltage | 12 VDC |
| Coil Type | Monostabil |
| Temperature range | -40°C - +85°C |
| Packaging | Tray |
| Packing unit | 500 |
| No liability is assumed for the completeness and accuracy of the data! | |